Copyright header image: C.F. Møller Architects
”Egy központi épületet akartak, amely magába foglalja az intézmény összes szervezetét” idézte vissza Helgi Hallgrimsson, a Nordic építésziroda munkatársa, aki 2018-ban, a dán C.F. Møller Architects építészirodával együttműködve megnyerte az épület megtervezésére kihirdetett pályázatot.
Reykjavikban, a híres Harpa koncert- és operaház közelében készülő négy egymásba nyíló épület Izland nyers természetét tükrözi. Az épületek formáját Izland domborzata ihlette, elrendezésük ötszöget alkot. Mind a homlokzat vízszintes, rétegzett bazaltkőpaneljei, mind a nagy vízfelületek Izland vad természetét idézik meg zegzugos tájaival, szikláival, tavaival.
Az épület belső szerkezete megfelel az ügyfél elképzeléseinek, élénk és nyitott légkört teremt. "A célunk az volt, hogy egy olyan épületet hozzunk létre, amely modern, rugalmas és nyitott munkaterületet kínál, miközben hozzájárul egy élettel teli városhoz, és hívogató az emberek számára" hangsúlyozta az építész, Helgi Hallgrímsson.
Az építészet keretet alkot az életünk körül. Feladata az általunk lakott terek megteremtése, ahol élünk, ahol dolgozunk...
Mivel cége az évek során már jó kapcsolatot épített ki a rögzítésre specializálódott fischerrel, a partner kiválasztása nem volt nehéz feladat. "Key Account Managerünk nem csak a műszaki kérdésekre kap gyors és hozzáértő válaszokat, a fischer a Zykon panelhorgony FZP II-vel a bazaltkő homlokzati panelek rejtett rögzítéséhez is tökéletes termékkel rendelkezett" - tette hozzá Höskuldur Arnarson. "Biztosak voltunk abban, hogy mi megkapjuk a szükséges támogatást a fischertől, ügyfelünk pedig a kívánt végeredményt".
"Tudtuk, hogy a bazaltkőből készült panelek négyzetméterenként körülbelül 400 kg-ot nyomnak, és hogy Izlandon a szélterhelés körülbelül négyszer nagyobb, mint Németországban” mondta Stefan Schrag, a fischer/BWM projektmenedzsere.” Továbbá az ügyfél nagyon erős, nagy sűrűségű vasbetont használt". A kihívást Stefan Schrag és izlandi partnere, Höskuldur Arnarson számára a bazaltkőből készült, átszellőztetett homlokzat ilyen körülmények között történő tartós és biztonságos rögzítése jelentette.
A projekthez Izland természetes bazaltkövét választották. "A kő ötszög alakú, és eredetileg három darabra van vágva. Mi megpróbáltuk ennek minél nagyobb részét hasznosítani" magyarázta Arnarson. A tömör kövek alumínium háttérszerkezethez való rögzítéséhez négyzetméterenként legalább 25 darab FZP II fischer hátsókúpos horgony lett beépítve. Stefan Schrag, a fischer/BWM projektmenedzsere szerint "Már ez a hatalmas mennyiség is mutatja, hogy mekkora terhelést kellett rögzítenünk".
A fischer termékei már a gyártás szempontjából is magas színvonalúak, szélsőséges körülmények között teszteltek, továbbá már többször is bizonyítottak. Mindegyikük rendelkezik a kellő engedélyekkel, hogy biztosítani tudják a vevőnek a szükséges biztonsági követelményeket.