A színfalak mögött:

hogyan fejlesztette ki a fischer a tömítődübelt

A színfalak mögött:
Szinte minden szakembernek vagy barkácsolónak ismerős lehet a probléma: a csempék, vagy fugák átfúrása nedvesebb helyeken igazán bonyolult is lehet, és nem csak azért, mert a csempék könnyen eltörhetnek. A probléma a fallal van, hiszen egyetlen, rosszul lezárt furat miatt vizesedhet. Ennek eredményeként a rögzítések elengedhetnek, ami a legrosszabb esetben a nedvesség okozta károsodáshoz vezethet.

Christian Frey

Miután sikeresen lediplomázott, mint műanyag technológiára szakosodott gépészmérnök, 2016 óta a fischer fejlesztési osztályánál dolgozik. Fejlesztései között a DuoSeal mellett többek között a DuoBlade dübel is szerepel, amiért Red Dot-díjat is kapott. Christian Frey tudását a fröccsöntés területén szerzett termékfejlesztési tapasztalatai, továbbá a magánéleti tapasztalatok alkotják. Saját otthonát, egy öreg lakóházat teljesen felújította többszáz dübel felhasználásával.

Nedves környezetben való fúráshoz kapcsolódó új szabályozások

Mr Frey honnan jött az ötlet a tömítődübel megalkotásához?

Christian Frey: Az új DIN 18534 vízszigetelés szabvány hatályba lépése döntő pont volt a belső terek vízhatlanításának szabályozásához. Ez kimondja, hogy nem lehet furatot fúrni nedves területek falába és padlójába, ha azokat nem tömítik a szabványnak megfelelően. A követelmények teljesítéséhez azonban nem volt megfelelő gyakorlati megoldás. Hiába, a szakembereknek és a barkácsolóknak szükségük van arra, hogy tudjanak rögzíteni a falra nedves környezetben is, legyen szó zuhanykabinról, vagy akár a mosdókagyló melletti törülközőtartóról. Ügyfeleinkkel való szoros kapcsolatunk és következetes kommunikációnk révén hamar rájöttünk, hogy sürgősen cselekednünk kell, rögzítési szakemberként pedig ez elég jó ok volt arra, hogy minél hamarabb foglalkozzunk a kérdéssel.

Miért nem voltak elegendőek a szabvány bevezetése előtt általánosan használt rögzítések?

Christian Frey: A furatok nedves területeken történő tömítésénél már a szabvány létezése előtt is akadtak problémák. A dolgok akkoriban azonban nem voltak ennyire bonyolultak. Ez egyfelől az építési módok megváltozásának köszönhető, másfelől pedig ennek a kérdésnek a tudatossága is jelentősen változott. Régebben tömör kőépítmények készültek, manapság viszont többféle panellakás, oszlop- és gerendaszerkezet is létezik, melyeknél gyakran használnak gipsz tartalmú építőanyagokat. A nedvesség itt hamar a szilárdság elvesztéséhez vezethet. A szabvány bevezetése előtt nem volt semmilyen szabály a furatok tömítésére. Legtöbb esetben szilikont használtak, viszont ez nem tudja 100%-osan garantálni a vízhatlanságot. Technikailag a szilikon nem annyira tömítőanyag, hanem inkább karbantartást igénylő fuga, melyet ötévente cserélni kell, és nem kellene egyéb tömítés nélkül használni.

A DIN 18534 szabvány

A DIN 18534 vízszigetelési szabvány leírja, hogyan kell szigetelni a belső helyiségek szaniter felszereléseit. Minden ezen a területen dolgozó cégnek meg kell felelnie az elvárásoknak. Tehát ez nem csak a szakemberek és a tömítőanyag-gyártók felelőssége; a szabvány a tervezőkre, építészekre, szerelőkre, burkolókra stb. is éppúgy vonatkozik.

Mivel a fürdőszoba különböző részei eltérő mennyiségű víznek vannak kitéve, a szabvány különféle vízterhelési osztályokat különböztet meg, amelyek meghatározzák az alkalmazandó követelményeket.

  • W0: Alacsony vízterhelés. Olyan felületek, amelyek időnként érintkeznek némi vízzel, esetleg permettel, mint például a fürdőszoba zuhanyon kívüli falai vagy a fürdő padlófelületei.
  • W1: Mérsékelt vízterhelés. Olyan felületek, amelyek érintkezésbe kerülnek a vízzel, de nem kell ellenállniuk semmilyen felgyülemlett vízmennyiségnek, például a fürdőkádak feletti falak vagy a zuhanyzók, valamint a fürdőszobában a zuhanyterületen kívüli padlófelületek.
  • W2: Magas vízterhelés. Olyan felületek, amelyeknek ellen kell állniuk a felgyülemlett víznek, mint például a tornatermek vagy uszodák zuhanyzói, lefolyós padlófelületek.
  • W3: Nagyon magas vízterhelés. Olyan felületek, amelyek nagyon gyakran vagy hosszú ideig érintkeznek vízzel, például úszómedencék, kereskedelmi konyhák és mosodák területei.

Miben más a fischer DuoSeal használata?

Christian Frey: Az egyetlen dolog, ami a szakemberek számára változott, az az, hogy nem kell további kiegészítő anyagokat vagy eszközöket használniuk a tömítéshez. A Duoseal egy komplett, minden az egyben rendszer, amely egy dübelből és egy csavarból áll. Használata a szokásos módon történik: Fúrja ki a furatot, helyezze be a dübelt, rögzítse a tárgyat a csavarral, húzza meg, és kész.

Ez egy igazán egyszerű megoldásnak hangzik egy kifejezetten komplex problémára. A termék fejlesztése is ennyire könnyen ment?

Christian Frey: Kimondottan nehezen ment, de cserébe igen szórakoztató volt. Nagyjából 4 évbe telt a termék kifejlesztése és piacra dobása. Készítettünk legalább 25-30 prototípust mire elértük a kívánt eredményt. Az egészet az a tény teszi különlegessé, hogy ezzel a dübellel számunkra ismeretlen területekre léptünk, mivel mi nem tömítési, hanem rögzítési szakemberek vagyunk. Épp ezért a teljes fejlesztési folyamat mélyreható és állandó kommunikációt igényelt a tömítőipari szakértőkkel. Ez adott nekem 4 vagy 5 alapötletet, hogyan is kéne kinéznie a terméknek. A DuoSeal-t végül többszörös optimalizálás, kísérletezés, tesztelés és fejlesztés után hoztuk létre.

A problémától a működő megoldásig

Miből áll a DuoSeal?

Christian Frey: Azt hinné az ember, hogy a tömítő hatás eléréséhez vegyi összetevőre van szükség, azonban ez valójában működési problémákhoz vezet. A kémiai komponensek adott kötési időt igényelnek, ami akaratlanul is bizonytalansághoz vezetett volna az alkalmazás során. Továbbá nincs is olyan anyag, amely egyszerre képes megduzzadni és lezárni, magának a kémiai összetevőnek pedig van egy adott lejárati dátuma. Ezért is fordultunk végül a tisztán műanyag megoldások felé. De mire megtaláltuk a megfelelő anyagot, addigra már legalább 30 különféle dolgot kipróbáltunk.

DuoSeal
DuoSeal
DuoSeal

Mi olyan különleges az anyagban, és hogyan működik a dübel?

Christian Frey: A szürke Duosealhez használt műanyag nem ugyanaz, mint amit a többi dübelhez használunk, lágyságuk különbözteti meg őket. A Duoseal, szürke műanyag, illetve egy tömör, nem folyós műanyagból készült piros komponenssel és egy speciális geometriával kombinálva éri el a kívánt hatást. Az anyagokat a csavar által a behelyezéskor keltett nyomás kifelé nyomja, így a szürke műanyag gyakorlatilag belefolyik a furatüregekbe. A csavar meghúzásakor a szilárd piros komponens további nyomást fejt ki rá, hogy az a legkisebb bemélyedésekbe is bejusson. A dübel tetején lévő széles perem tömítő alátétként működik, és további vízhatlanságot biztosít, míg a száron lévő barázdák kiegyenlítik a furat egyenetlenségeit. Ez azt jelenti, hogy nem számít például, hogy új vagy régi kopott fúrószárral fúrtak, viszont a megfelelő csavar használata kulcsfontosságú, ezért az mindig a DuoSeal tartozékaként van a csomagban.

Formazárás

Csomósodás

Feszítés

Extrém körülmények között tesztelve

Mi biztosítja, hogy a dübel tényleg azt nyújtja, amit ígér?

Christian Frey: Tesztelés, tesztelés, tesztelés. Itt a fischernél már a fejlesztés szakaszában újra és újra elvégeztük az alkalmazási és tömítési teszteket is. Miután megbizonyosodtunk arról, hogy elértük, amit akartunk, következő célunk annak teszteltetése volt egy független, külső, tömítésekre szakosodott intézet által.

Hogyan néz ki egy ilyen teszt?

Christian Frey: Viszonylag extrémen. Bár a vízszigetelési szabvány különböző vízterhelési osztályokat határoz meg, a legmagasabb, tehát a W3 vízterhelési osztályra csak egy kijelölt vizsgálati eljárás létezik. A szabvány szerint a furatokat csak később lehet beállítani a W1-ig terjedő területeken. Mivel azonban ennek a vízterhelési osztálynak még nincs hivatalos tesztelési módszere, nem volt más választásunk, mint tesztelés a W3 követelményei szerint. 

Milyen követelményeknek kellett megfelelnie a DuoSeal-nek a teszt során?

Christian Frey: Először egy zuhanyállósági teszt volt. Ez azt jelentette, hogy a behelyezett dübelt több mint 1500 ciklusban locsolták felváltva hideg és meleg vízzel. Egy perc 10 fokos hideg vizet egy perc szünet után egy perc 60 fokos meleg víz követett, majd további egy perc szünet. Ez a folyamat 100 óra zuhanyzást szimulált. Egy másik teszt a vízhatlanságot vizsgálta felgyülemlett víz esetén. Ebben az esetben a rendszernek 28 napon keresztül egy 20 centiméteres vízoszlopnak kellett ellenállnia. Ezek olyan szélsőséges tesztek és körülmények, melyek a gyakorlatban vagy a hagyományos háztartásokban nem fordulnak elő. A DuoSeal azonban remekül teljesítette őket, míg más dübelek és megoldások megbuktak a tesztek során.

Szeretne többet megtudni a tömítődübelről?

Tovább DuoSeal dübelhez!

cd-blue-54ff7c8c74-l2bc7