Sorozatunk előző részében a tömítődübel kifejlesztését mutattuk be. Ebben cikkben a vegyi rögzítőrendszereket fogjuk előtérbe helyezni. A németországi Denzlingenben a fischer vegyi rögzítő megoldásokat fejleszt és gyárt a legextrémebb környezetben történő alkalmazásokhoz. Csak egy pár példát említve: a szubtrópusi klímájú Hongkongtól az óceán mélyén át egészen a Himalája csúcsáig. A videó exkluzív betekintést nyújt a fischer injektáló rendszerek és ragasztópatronok fejlesztésébe és gyártásába, Jens Zimmerlin, a Chemical Fixings termékmenedzsment vezetője pedig még több részletet árul el interjújában.
Jens Zimmerlin
Jens Zimmerlin 2017-ben csatlakozott a fischer csapatához, mint termék- és értékesítési menedzser, hogy részt vegyen az új "No tools, just hands" termékcsalád kifejlesztésében. 2019 szeptembere óta azonban a denzlingeni vegyipari üzletág termékmenedzsmentjének vezetője, ahol a kémiai rögzítőrendszerekért, valamint az építőipari kémia anyagokért felel.
Mr Zimmerlin, mi olyan különleges a maguk vegyipari üzletágában?
Jens Zimmerlin: Denzlingeni telephelyünkön mindent egy helyen valósítunk meg. Nem csak a fejlesztés és a termékmenedzsment, hanem a gyártási folyamatok tervezése, a gyártás, a tesztelési terület és a minőségbiztosítási osztályok is helyet kapnak itt. Ennek köszönhetően nagyon közel dolgozunk egymáshoz. Az útvonalak rövidek, a kollégákkal való egyeztetés pedig egyszerű és gyors. Példának okáért a gyártással kapcsolatos konkrét kérdéseket már a kezdetektől fogva figyelembe veszik a termékfejlesztés során, mivel nem minden ötletet könnyű megvalósítani a későbbiek során. A közelség miatt folyamataink nagyon gyorsak. Számos szükséges nyersanyagot magunk állítunk elő. Keverőüzemeink kémiai alapanyagokból állítják elő a keményítő- és habarcskomponenseket a későbbi töltési folyamatokhoz. Továbbá a tartályokat is mi magunk fejlesztettük ki és az egyéb műanyag alkatrészeket is itt formáljuk. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy a teljes folyamat során a legmagasabb szintű minőséget garantáljuk.
Mi az Önök feladata az injektálórendszerek és a ragasztópatronok fejlesztése során?
Jens Zimmerlin: A termékmenedzsmentben mi vagyunk az összekötő kapocs a piac és a fejlesztés között. A fejlesztési részlegünk nem csak egy csendes szobában ülve ötletel, hogy miket dobjunk később piacra, hanem annak igényeit alapul véve fejlesztik ki a megfelelő rendszereket és megoldásokat. Ez nem csak magukra a kémiai termékekre vonatkozik, hanem a flakonok, kinyomópisztolyok stb. fejlesztésére is. Ezeket a rendszereket aztán ügyfeleink rendelkezésére bocsátjuk globális igényeik kielégítésére.
Vegyük példának a 2018-ban bemutatott FIS EM Plus epoxi ragasztóanyagot. Hogyan fejlesztették ki ezt a terméket?
Jens Zimmerlin: A termék elődje a FIS EM eleve nagyon sikeres volt. Mégis, a piac igényeit vizsgálva megkérdeztük magunktól: ”Tudunk ennél többet is?” Ügyfeleink elképzeléseit és igényeit külön dokumentumban foglaltuk össze. Ez nemcsak nagyobb terhelhetőségi értékeket jelentett, hanem a feldolgozhatósággal és a jóváhagyások szélesebb körével kapcsolatos követelményeket is tartalmazott. Ezeknek az elképzeléseknek a megvalósíthatóságát a tartályokkal, tartozékokkal és jóváhagyásokkal foglalkozó rendszerfejlesztési részleggel, valamint a fejlesztési laboratóriummal együtt vitattuk meg. A "mindenképp, valószínűleg és lehet, hogy szükséges" termékfejlesztési kritériumokat szintén egy külön dokumentumba gyűjtöttük. A FIS EM Plus-szal egy olyan továbbfejlesztett terméket fejlesztettünk ki, amely tartósan és biztonságosan viszi át a nagy terheléseket betonban, még olyan szélsőséges körülmények között is, mint a földrengés vagy épp a tengervíz. A teljes terhelési értékek eléréséhez a felületeket nem szükséges érdesíteni a gyémántfúrt furatokban sem, ami költségmegtakarítást jelent, miközben fokozott biztonságot nyújt. Nem hivalkodásból, de a FIS EM Plus-szal minden vetélytársunkat felülmúltuk, mind a terhelési értékek, mind a jóváhagyások tekintetében.
Mivel garantálják a minőséget, és hogyan működik pontosan a jóváhagyás?
Jens Zimmerlin: Már a fejlesztési folyamat elején és természetesen a fejlesztés során is számos minőségellenőrzésre kerül sor. Ez a nyersanyagoktól kezdve egészen a később a laboratóriumainkban és tesztelő csarnokainkban vizsgált készítményekre is ugyanúgy vonatkozik. Miután a termékfejlesztés befejeződött, a külső jóváhagyási vizsgálatok megkezdése előtt még egyszer teszteljük a terméket. Ezután az európai értékelési iránymutatások (EAD) biztosítják, hogy minden gyártó szabványosított teszteknek vesse alá a termékét. Az elvégzendő teszteket a vonatkozó európai vagy amerikai vizsgálati irányelvek határozzák meg. Ez biztosítja, hogy a gyártók termékei összehasonlíthatók legyenek. A különböző hőmérsékleti zónákban, repedéses és repedésmentes betonban, nedves és száraz furatokban stb. végzett átfogó vizsgálatok akár 12-18 hónapig is eltarthatnak. Az ETA-17/0979 a FIS EM Plus élettartamát 50 évről 100 évre hosszabbította meg. A stuttgarti IEA mérnöki cég azonban még egy lépéssel tovább ment, és 120 éves élettartamot tanúsít. A FIS EM Plus az első injektálóragasztó, amely valaha is elnyerte ezt a tartósságot.
Jens Zimmerlin: Termékeinket az európai ETA-irányelv, valamint az amerikai ICC-ESR szerint is értékeljük. A legtöbb tervező, statikus és projektmenedzser világszerte ugyanis e két rendszer valamelyikével dolgozik. Ezen kívül a nemzeti előírásokra is nagy figyelmet fordítunk. Ilyen például a németországi általános tervezési tanúsítvány vagy a kínai GB-kód. Németország vízgazdálkodási törvénye (WHG) előírja az ivóvíz védelmére vonatkozó tervezési típuskövetelményeket. FIS EM Plus termékünk a közelmúltban általános tervezési engedélyt kapott a vízzáró betonból készült WHG felületeken való alkalmazásra.
Jens Zimmerlin: A világ minden táján használják őket a legextrémebb körülmények között is. FIS EM Plus injektálóragasztónkat használták például a hamburgi St. Pauli Elbtunnel felújítása során. A helyszínen 150 kN-os húzópróbákat végeztünk, és szaktudásunkkal közvetlenül az építkezés helyszínén nyújtottunk támogatást. A világ leghosszabb tengeri átkelője, a Hongkong-Zhuhai-Makaó híd különösen szélsőséges körülmények között található. A szubtrópusi éghajlat akár 90 százalékos páratartalmától elkezdve, rendszeres földrengéseken és tájfunokon át egészen a korrózió veszélyét növelő sótartalmú tengeri ködig. Ügyfeleink itt is a FIS EM Plus ragasztónk és az RSB ragasztópatronunk mellett döntöttek. Termékeink, köztük a FIS SB injektálóragsztónk szintén fontos szerepet játszottak a Himalájában elhelyezkedő menedékházak rögzítésében, melyek 5080 méteres magasságban egy erősen földrengések által sújtott térségben találhatóak.
Mit is jelent pontosan a ”Made in Germany”?
A "Made in Germany" jelölés világszerte különösen magas minőségi színvonalat jelent. Nálunk a fischernél vállalatunk célja az, hogy a legmagasabb színvonalú rögzítési megoldásokat kínálja. Minden, amire az van írva, hogy fischer, arra ez igaz is. Ez annak köszönhető, hogy termékeinket nem csak Németországban gyártjuk, hanem itt is fejlesztjük ki. Ebben segítségünkre van a több évtizedes tapasztalat, valamint mérnökeink és vegyészorvosaink szaktudása. A fischer vegyi rögzítőrendszerek szinte minden formulája globális szabadalmakkal védett. Ez teszi lehetővé számunkra, hogy bizonyítsuk innovációs erőnket és technológiai képességeinket.
Mi a helyzet az egyedi gyártású termékekkel?
Jens Zimmerlin: Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a prospektusainkban szereplő termékek nem felelnek meg teljes mértékben az ügyfél igényeinek, így speciális megoldásokra van szükség. Ilyen esetekben mindig szívesen támogatjuk ügyfeleinket. Továbbá az ilyen jellegű piaci igények később új fischer termékek kifejlesztéséhez is vezethetnek.
Elmondaná, min dolgoznak jelenleg?
Jens Zimmerlin: Egyre nagyobb hangsúly kerül a feldolgozhatóságra, valamint a felhasználó egészségére és biztonságára. Továbbá egy bizonyos pont után magasabb terhelési értékek aligha érhetők el, mivel a kémiai összetevők már nem határozzák meg a teljesítményt, hanem a beton- vagy az acélszerkezet anyagai vezethetnek a betonkúp kitöréshez vagy az acél tönkremeneteléhez. Épp ezért jelenleg egy még biztonságosabb injektáló rendszeren dolgozunk.